Obserwacja problemów społeczno-ekonomicznych występujących na przełomie XX i XXI wieku zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej pozwala dostrzec ich istotne przestrzenne zróżnicowanie. Rozmiary i dynamika tych zróżnicowań są przedmiotem zainteresowania badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Zasadniczym pytaniem stawianym w badaniach jest to, czy realizowana polityka regionalna prowadzi w rzeczywistości do konwergencji czy dywergencji procesów rozwojowych regionów, a także, czy jej celem w ogóle powinno być zmniejszanie przestrzennych zróżnicowań w sferze społeczno-ekonomicznej.
Niniejsza praca jest swoistym głosem w dyskusji toczącej się wokół tych problemów na gruncie nauk społecznych. Jej przedmiotem jest zróżnicowanie rozwoju polskich regionów badane z perspektywy uwarunkowań, rozmiarów oraz konsekwencji. Podjęto w niej próbę przedstawienia sytuacji społeczno-gospodarczej regionów Polski oraz roli instytucji rządowych i pozarządowych wobec tej sytuacji.
Praca ma charakter empiryczno-teoretyczny. Część teoretyczna została opracowana na podstawie polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu. Część empiryczna z kolei, została oparta na bazie danych regionalnych oraz danych statystycznych agregowanych przez wyspecjalizowane do tego instytucje.
Opracowanie składa się z trzech części. Pierwsza z nich, obejmująca rozdziały od 1 do 6, zatytułowana jest Regionalne aspekty problemów społeczno-gospodarczych. Obejmuje analizę sytuacji, zróżnicowań, zmian i strategii społeczno-gospodarczych regionów Polski.
Część druga pracy, zatytułowana Determinanty przedsiębiorczości w regionach, obejmuje rozdziały od 7 do 11. Poświęcona jest badaniu uwarunkowań pracy i rozwoju gospodarczego, regionalnych zróżnicowań kreatywności, znaczenia formalnej i nieformalnej aktywności gospodarczej w regionach oraz roli państwa w podnoszeniu konkurencyjności gospodarki.
Część trzecia pracy Rola sektora publicznego i organizacji pozarządowych w realizacji polityki regionalnej obejmuje rozdziały od 12 do 17. Zawiera omówienie roli wymienionych w tytule sektorów w realizacji polityki wobec osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży w regionach.
Wyrażamy nadzieję, że przedstawione w niniejszej pracy rozważania przyczynią się do pogłębienia wiedzy na temat społeczno-ekonomicznych problemów regionów, ich uwarunkowań i konsekwencji oraz potrzeb polityki regionalnej.
z wprowadzenia Anna Organiściak-Krzykowska
Bożena Balcerzak-Paradowska
Spis treści
WPROWADZENIE
Część I
Regionalne aspekty problemów społeczno-gospodarczych
Biruta Skrętowicz SYTUACJA SPOŁECZNO-EKONOMICZNA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W LATACH 2000–2010 NA TLE INNYCH REGIONÓW KRAJU. ZAGADNIENIA WYBRANE
Renata Marks-Bielska, Karolina Babuchowska PROBLEMY AKTYWIZACJI GOSPODARCZEJ WIEJSKICH OBSZARÓW PROBLEMOWYCH NA PRZYKŁADZIE SPOŁECZNOŚCI POPEGEEROWSKICH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
Wiesław Breński
ANALIZA ZMIAN I ZRÓŻNICOWAŃ SPOŁECZNO-GOSPODARCZYCH W REGIONACH PO PRZYSTĄPIENIU POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ
Marcin Bogdański REGIONALNE ZRÓŻNICOWANIE POTENCJAŁU GOSPODARCZEGO POLSKICH MIAST
Lidia Domańska, Maciej Zmysłowski MODELE ROZWOJU REGIONALNEGO JAKO NARZĘDZIA PLANOWANIA STRATEGICZNEGO. Analiza wybranych strategii rozwiązywania problemów społecznych w województwie warmińsko-mazurskim
Magdalena Sitek PRAWNO-EKONOMICZNE INSTRUMENTY OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO W GMINACH
Część II
Determinanty przedsiębiorczości w regionach
Janusz T. Hryniewicz NOWA GOSPODARKA I STOSUNEK POLAKÓW DO PRACY. STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ZMIAN
Maria Kola-Bezka MIĘDZYREGIONALNE ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU KREATYWNOŚCI W POLSCE
Jacek Poniedziałek ROLA WŁADZ REGIONALNYCH W PROCESACH KREOWANIA POZAEKONOMICZNYCH CZYNNIKÓW ROZWOJU REGIONALNEGO
Paweł Poławski NIEFORMALNA AKTYWNOŚĆ GOSPODARCZA I ZAUFANIE
Barbara Klimas, Mirosław Czapka
ROZWÓJ I KONKURENCYJNOŚĆ GOSPODARKI JAKO WYZWANIE DLA POLITYKI PAŃSTWA W SFERZE SPOŁECZNEJ
Część III
Rola sektora publicznego i organizacji pozarządowych w realizacji polityki regionalnej
Bożena Kołaczek SKALA I FORMY WSPARCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZEZ SAMORZĄDY POWIATOWE I WOJEWÓDZKIE W ZAKRESIE REHABILITACJI ZAWODOWEJ I SPOŁECZNEJ ZE ŚRODKÓW PFRON – ANALIZA PORÓWNAWCZA WEDŁUG WOJEWÓDZTW
Jerzy Kawa DOŚWIADCZENIA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH REGIONU W AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ I ZAWODOWEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Danuta Ciukszo ORGANIZACJE POZARZĄDOWE. WYBRANE PROBLEMY ZWIĄZANE Z ICH ROZWOJEM I ODDZIAŁYWANIEM W OLSZTYNIE
Ewa Gabryelak WYRÓWNYWANIE SZANS EDUKACYJNYCH DZIECI PRZEDSZKOLNYCH W REGIONIE ŁÓDZKIM. Na podstawie współdziałania samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowej przy udziale środków unijnych)
Małgorzata Judycka PRAWO DZIECKA DO BEZPIECZEŃSTWA W ŚRODOWISKU SZKOLNYM
Dariusz Zalewski OKIEM SOCJOLOGA: SPORY WOKÓŁ REFORMY SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA CZYLI KILKA SŁÓW O TYM, CZEGO NIE POWIEDZĄ NAM POLITYCY
AUTORZY
Wydawnictwo, rok i miejsce wydania, seria wydawnicza
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies w celach statystycznych oraz w celu obsługi Księgarni Internetowej. Jeli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Sugerujemy jednak aby nie wyłączać zapisywania plików cookies dla księgarni, ponieważ uniemożliwi to korzystanie z koszyka zakupów.